Visitorsko jezero, smješteno na planini Visitor (2.211 m), jedno je od najljepših prirodnih dragulja u Plavu, a posebno je poznato po svom jedinstvenom plutajućem ostrvu. Visitorsko jezero nalazi se u središnjem dijelu Visitora, oko 2 km udaljeno od najvišeg vrha planine. Nastalo je u najnižem cirku planine, koji je prema jugozapadu okružen strmim stranama, a otvoren prema Murinskoj rijeci.
Visitorsko jezero je ledeničkog porijekla, smješteno u manjem cirku Visitora na nadmorskoj visini od 1.735 m. Po S. Stankoviću, površina jezera iznosi 4.212 m², zapremina oko 10.000 m³, najveća dužina je 91,5 m, najveća širina 72,5 m, dužina obalne linije 294 m, a najveća dubina 4,1 m. Nalazi se u izvorišnom dijelu Murinske rijeke, uz čiju dolinu vodi šumski put. Taj put, između Pogane i Ugljeničke glave, dolazi blizu jezera, pa se njime od Murina do Visitorskog jezera može stići za otprilike jedan sat. U novije vrijeme, pristupačnost jezera poboljšana je i putem kroz dolinu Pepićke rijeke, gdje je probijen šumski put koji vodi do blizine jezera. Ostali pravci dolaska, posebno oni od Plava i Gusinja, vode pješačkim i konjskim stazama, koje su duže i prilično naporne. Jezero se hrani snijegom, kišnicom, izvorima i jednim manjim potokom, koji ljeti presušuje. Prema S. Stankoviću, temperature vode u julu i avgustu dostižu od 16 do 18°C. Visitorsko jezero je pravo „gorsko oko“ Visitora, okruženo četinarskom šumom. Svi dosadašnji pokušaji poribljavanja jezera nijesu uspjeli.
Prema lokalnoj legendi, plutajuće ostrvo nastalo je zahvaljujući domišljatosti i snalažljivosti ljudi iz ovog kraja. U prošlosti, kada su divlje zvijeri, posebno vukovi, predstavljale veliku prijetnju stoci, seljani su došli na ideju da naprave plutajući splav na jezeru kako bi zaštitili svoja stada tokom noći. Od isječenih stabala, sagradili su splav dovoljno velik da može nositi stoku, a zatim bi se otisnuli od obale, daleko od domašaja predatora...
VIDEO : Visitorsko jezero